زنان عراقی قربانیان اصلی جنگ 8 ساله

  • شنبه, 07 تیر 1393


به گزارش پایگاه خبری پویش مادران مسلمان به نقل از مهر، زنان عراقی در روند مراقبت از خانواده‌ خود، کسب درآمد و مشارکت در زندگی اجتماعی و حرفه‌ای با چالش‌هایی روبه‌رو هستند. از زمان شروع جنگ عراق در سال 2003 زنان به طور فزاینده‌ای در تبادل آتش طرف‌های درگیر گرفتار، کشته، مجروح و یا از خانه و کاشانه آواره شده‌ و یا با کشته شدن مردانشان بار اداره‌ خانواده را به دوش گرفته اند.

"کارولین دویی‌یه" رئیس برنامه‌ زنان و جنگ کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در عراق گفت: با فقدان مرد خانواده، این حقیقت که خانواده نان‌آور سنتی خود را از دست داده نیز تاثیر مستقیمی بر وضعیت اقتصادی آن دارد. مشاهدات کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در عراق ما را به این نتیجه‌ رسانده که نبود درآمد منظم و کافی در طول سالیان شمار بالایی از خانواده‌ها را به ورطه‌ فقری شدید کشانده است.

بر اساس تخمین این کمیته امروزه بین یک تا دو میلیون خانوار عراقی تحت تکفل زنان هستند. این رقم شامل زنانی است که شوهرشان مرده، مفقود شده و یا زندانی است. این زنان فاقد حمایت‌ و حفاظت اقتصادی، جانی و اجتماعی هستند. این آمار شامل زنان بی‌خانمان نیز می شود که با چالش مضاعفی روبرو هستند.

دویی‌یه می افزاید: بدون داشتن فرصت شغلی، بدون کمک از سوی اقوامی که خود فقیرند و بدون حمایت نظام تامین اجتماعی کشور، تلاش روزانه‌ این زنان عبارت است از تدارک لقمه نانی برای سفره و تامین ‌بهای سرپناه و تحصیل و درمان. گاهی نیز تنها انتخاب آنان بیرون کشیدن پسران جوان خود از مدرسه و فرستادن آنان به خیابان برای کسب چند دینار برای خانواده است. در نتیجه این نسل آینده خواهد بود که قیمت شرایط سخت کنونی را پرداخت خواهد کرد.

در واکنش به چنین شرایط اضطراری کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ برنامه‌ای را به منظور کمک‌رسانی به زنان سرپرست خانوار راه‌اندازی کرده و از سال 2008 بر یافتن راه‌هایی برای کمک به زنان برای خوداتکایی تمرکز کرده است.

این کمیته از نزدیک بر فعالیت‌های دولت برای بهبود شرایط اجتماعی برای زنانی که با مشکلات خاصی مواجهند نظارت دارد. کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ تصدیق می‌کند که باید تلاش شود تا بودجه و دیگر منابع لازم برای کمک به این گروه آسیب‌پذیر افزایش یابد.

این کمیته در حال مذاکره با نمایندگان پارلمان و دیگر سیاستگزاران در مرکز و استان‌هاست تا تضمین شود که نظام اجتماعی- رفاهیِ مخصوص زنان آسیب‌پذیر، تمامی منابع مورد نیاز خود را دریافت نماید.

کمک‌رسانی
بین سال 2009 و 2010 کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به حدود 4000 زن سرپرست خانوار که بی‌خانمان شده‌بودند کمک‌رسانی کرد. در این راستا بسته‌های غذا و اقلام بهداشتی بین زنانی در استان‌های بغداد، دیاله و نینوا توزیع شدند.

طرح‌های کوچک اقتصادی
کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ کمک‌های بلاعوض جنسی ارائه می‌دهد تا به پروژه‌های اقتصادی درآمدزا کمک نماید. این کمک‌ها به زنانی تعلق می‌گیرند که علاقه و توان لازم برای اجرای چنین پروژه‌هایی را دارند و اغلب کسب‌و‌کارهای خانگی مانند دکان‌های کوچک، پروژه‌های تجاری و یا تولید غذا را شامل می‌شوند. این پروژه‌ها که از 2009 در نجف، بصره، میسان و بغداد راه‌اندازی شده‌اند، با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد محلی اجرا و چندین ماه تحت نظارت هستند تا وقتی که پایایی آنها تضمین شود.

کمک‌رسانی به کسانی که با مشکل مواجه اند
کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ کماکان به پشتیبانی از کسانی که در تلاش برای کسب درآمدند مانند زنان سرپرست خانوار، معلولین و بی‌خانمان‌ها ادامه می‌دهد. در طول ماه‌های ژانویه و فوریه، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ اقدامات زیر را انجام داده است:
* ارائه کمک‌های اضطراری زمستانی به بیش از 44000 بی‌خانمان در نینوا، کرکوک، دیاله، بغداد، واسط، بابل، انبار، صلاح‌الدین، دهوک و سلیمانیه
* اعطای 82 وام بلاعوض به معلولان و زنان سرپرست خانوار بغداد، کرکوک، نینوا، سلیمانیه و اربیل برای راه اندازی کسب‌وکارهای کوچک. در حدود 900 خانوار به سرپرستی زنان و نیز معلولان از 2008 چنین کمک‌هایی را دریافت کرده‌اند.

تامین آب پاک و شبکه‌ فاضلاب
دسترسی به آب پاک همچنان در بیش‌تر عراق مشکل‌ است. مهندسان کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ کماکان به تعمیر و ارتقای تأسیسات آب، برق و فاضلاب ادامه می‌دهند، به‌ خصوص در مکان‌هایی که خشونت همچنان به قوت خود باقی است و نیز در مناطق روستایی تا کیفیت خدمات ارائه شده در جوامع و تأسیسات درمانی بهبود یابد.

بازدید از زندانیان
در ماههای ژانویه و فوریه نمایندگان کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ از زندانیانی که در ندامتگاه‌های تحت نظر مقامات وزارت دادگستری، وزارت کشور و شعبه‌های مختلف دولت منطقه‌ای کردستان و دولت آمریکا در 27 زندان در 14 استان نگهداری می‌شوند، بازدید کردند. این نمایندگان بر شرایط نگهداری زندانیان و طرز رفتار با آنان نظارت کردند.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ همچنین به بیش از 750 استعلام خانواده‌ها برای کسب اطلاعاتی در مورد اقوام زندانی و یا اطلاعات دیگر از جمله در مورد اقوام مفقودشان پاسخ داد. علاوه بر این در عراق، ایران و کویت، کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ نزدیک به 1000 گواهی اسارت برای زندانیان و اسرای سابق به‌جا مانده از درگیری‌های مسلحانه‌ پیشین صادر کرد.

رسیدگی به سرنوشت مفقودان
در طول ماه‌های ژانویه و فوریه صلیب سرخ به عنوان یک میانجی بی‌طرف، ریاست نشستی بین عراق و ایران را به‌عهده داشت که در آن فعالیت‌های میدانی مشترک برای بازیابی بقایای انسانی سربازان کشته شده در جنگ ایران و عراق در سال‌های 67-1359 مورد بحث قرار گرفت. سازمان همچنین ریاست نشست کمیته‌ی فنی فرعی مربوط به مفقودان جنگ 91-1990 خلیج فارس را به‌عهده داشت و در نشست‌های فنی طرف‌های مربوطه شرکت جست تا عملیات میدانی مشترک کاوش بقایای انسانی را هماهنگ نماید.

بقایای انسانی 38 نفر که احتمال می‌رود سربازان عراقی کشته شده در طول جنگ ایران و عراق باشند، توسط ایرانی‌ها و تحت نظارت کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ به مقامات عراقی تحویل شد.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ به ارائه‌ پشتیبانی فنی به وزارت حقوق بشر عراق و انستیتوی پزشکی قانونی بغداد ادامه داد تا بتوانند اطلاعات لازم برای ظرفیت‌سازی در حوزه‌ی پزشکی قانونی را مبادله نمایند. در ژانویه این کمیته برای 27 تن از کارکنان انستیتوی پزشکی قانونی، دوره‌ی آموزش انسان‌شناسی در پزشکی قانونی ارائه کرد.

ترویج حقوق بین‌المللی بشردوستانه
یادآوری تعهدات طرف‌های درگیر برای حفاظت از غیرنظامیان یکی از اصول اساسی فعالیت‌های کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ است. این سازمان همچنین در صدد است تا با برگزاری جلسات سخنرانی برای گروههای مختلف شامل پرسنل نظامی، کارکنان زندان‌ها، دانشجویان و اساتید دانش حقوق بین‌المللی بشردوستانه را ترویج نماید.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تازه های سایت