اولین قربانی بازگشت احتمالی طالبان، زنان مسلمان افغانستان

  • سه شنبه, 10 تیر 1393

به گزارش پایگاه خبری پویش مادران مسلمان به نقل از شفقنا، زنان مسلمان افغانی از آغاز جنگ سال 2001  در معرض تعرض و قتل قرار گرفتند ، بسیاری از آن ها در نظر دارند بعد از سال 2014 و خروج نیروهای ناتو از افغانستان، برای نجات جان خود و ترس از بازگشت طالبان کشور را ترک کنند زیرا امکان آن می رود که جنگ های داخلی بار دیگر آغاز شود. این ها سخنان خبرنگار بی بی سی بعد از مصاحبه با تعدادی از زنان افغانستانی بود.

بر اساس گزارش پایگاه الاهرام، وی در ادامه افزود: با وجود آن که در سال گذشته به 2300 زن تعرض شد اما هیچ کس به آنان اهمیتی نداد، زیرا فرهنگ های قدیمی و بی اساس در این کشور، به نوعی با نشانه های پیشرفت، تمدن و حقوق زنان مخالف است و با وجود آن که قانون اساسی حقوق آنان را به رسمیت شناخته و بر آن تاکید کرده اما تمام مواد قانونی در حد مکتوب و نه عملی باقی مانده اند و این بی انصافی است اگر چنین مسایلی را ناشی از اسلام و یا کوتاهی آن در رعایت حقوق زن مسلمان بدانیم.

زن در افغانستان آموزش ندیده است و اغلب خانواده ها دختران خود را از ادامه تحصیل باز می دارند  ، به طوری که تنها 5 درصد از دختران و زنان در این کشور تحصیل کرده و از هر 4 دختر، 3 مورد به ازدواج در سن نوجوانی مجبور می شوند.

به نوشته پایگاه ایلاف؛ علمای دینی افراطی که اغلب وابسته به طالبان هستند با فتاوی خود حقوق زن را زیر پا می گذارند ، آنان فعالیت های خود را زمانی گسترش می دهند که بدانند دولت نمی تواند تسلطی بر آنان داشته باشد؛ به عنوان نمونه در برهه ای از زمان علمای افراطی فتوایی صادر کرده و اعلام نمودند که زن نمی تواند بدون همراهی مرد از خانه خارج شود و در صورت خرید کردن زن به تنهایی از فروشگاه، جدای از بازداشت وی ، فروشنده ای که با وی معامله کرده است  نیز مجازات می شود.

در فاصله زمانی 1996 تا 2001 طالبان استفاده از برقع را برای زنان اجباری و ضرروی اعلام کرد و در برخی اوقات انگشتان زنانی که ناخن خود را لاک زده اند، بریده شد.

در  سال 2012 علمای افراطی علاوه بر صدور حکم ممنوعیت خروج زن بدون داشتن محرم ، دستوری صادر نمودند که بر اثر آن  تمامی فروشگاه های لوازم آرایشی به ادعای اشاعه فحشا تعطیل شدند ، اما این علما و افراد وابسته به طالبان در انتخابات مورد حمایت واقع نمی شوند و به دلیل مردود بودن از سوی عامه مردم، نمی توانند وارد پارلمان شوند.

استفاده از مشهورترین پوشاک زنانه در افغانستان « برقع» جدای از چهره اسلامی آن، در اغلب موارد دارای دلایل خانوادگی و اجتماعی اجباری است که هنوز هم بعد از 10 سال از پایان یافتن حکومت طالبان می توان آن را در تمام خیابان های افغانستان مشاهده کرد.

اغلب کارشناسان بر این عقیده اند که بعد از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، در صورتی که زمینه برای بازگشت طالبان مهیا گردد، به طور قطع زنان مسلمان این کشور، اولین قربانی خواهند بود.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تازه های سایت