زنان و زمین های جنگی

  • پنج شنبه, 10 مهر 1393

به گزارش پایگاه خبری پویش مادران مسلمان به نقل از با حجاب، بدن زنان اغلب به عنوان غنایم جنگی به حساب می آید و یا تحت عنوان کلی«خسارت فرعی» جنگ نادیده گرفته می شود. اتفاقی که در بوسنی افتاد و از مجموع شکایات مربوط به پنجاه هزار مورد تجاوز به دادگاه بین المللی تنها به حدود بیست پرونده رسیدگی شد.

جنگ در یوگسلاوی اولین جنگ در تاریخ علیه مسلمانان نبود اما به عنوان وحشیانه ترین نسل کشی و تجاوز در حافظه بشریت نقش بست. جنگ در 1992میلادی آغاز شد و در طول چهار سال به کشته شدن بیش از ۱۱۵۴۱هزار نفر و تجاوز به بیش از پنجاه هزار زن مسلمان بوسنیایی انجامید. زنان مسلمان بوسنی توسط سربازان و افسران صرب به صورت دسته جمعی و سینماتیک مورد تجاوز قرار می گرفتد و تا گذراندن دوران سقط در زندان صرب ها نگهداری می شدند. صرب ها در این جنگ وحشیانه، از تجاوز به عنوان یک حربه نظامی به منظور پاک سازی نژادی استفاده می کردند. در آن زمان جهان شاهد سکوت جامعه بین المللی در برابر بزرگ ترین نسل کشی پس از جنگ جهانی دوم در قلب اروپای متمدن بود.

 


اکنون چهارده سال از تصویب قطعنامه 1325 در سازمان ملل متحد به منظور حمایت از زنان در طول جنگ ها با محوریت «زنان، صلح و امنیت» می گذرد و این در حالی است که صاحبان سازمان ملل متحد که خود را در لباس پلیس جهانی به ملت ها تحمیل می کنند، بزرگترین ناقضان حقوق زنان و تابو شکنان حرمت عفت در کشور های هدف هستند.

 


 جنگ عراق: آغاز 2003 میلادی؛ به گزارش سازمان آزادی زنان از آغاز اشغال عراق به دست نیروهای آمریکایی تا کنون بیش از 3500 زن عراقی مفقود شده اند که بیش از 35 درصد این زنان بی خبر از سرنوشت خود به دست قاچاقچیان سکس به خارج از کشور قاچاق شده اند. به گزارش پایگاه خبری پویش مادران مسلمان، زنان در زندان‌های تحت نظارت آمریکا در عراق به طور متناوب کتک می‌خوردند و در برخی موارد مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گرفتند.

 


جنگ افغانستان: آغاز 2001 میلادی؛ از آغاز جنگ افغانستان تا کنون گزارش های پراکنده ای از تجاوز نیروهای آمریکایی به زنان افغان دریافت شده که به گفته منابع خبری معتبر از جمله هلال احمر به دلیل تهدید نیروهای آمریکایی و نیز قبح فرهنگی این موضوع در افغانستان بسیاری از موارد تجاوز گزارش نشده است. از نمونه این تجاوزات می توان به حمله شبانه نیروهای ارتش آمریکا به روستایی در شمال افغانستان و تجاوز به چند زن روستایی اشاره کرد. ارمغان جنگ افغانستان، جمعیت 5 میلیونی آوارگان افغانی است که بیشترین و آسیب پذیرترین قشر آن ها را زنان بیوه و سرپرست خانوار تشکیل می دهند.

 

جنگ های نژاد پرستانه در برمه، آغاز2012 میلادی؛ در خلال جنگ های نژاد پرستانه در میانمار تاکنون 50‌ هزار مسلمان میانماری کشته شده و به بیش از 5 هزار زن مسلمان نیز تجاوز شده است. فجایع انسانی در میانمار به قدری شدت گرفته که جامعه بین المللی از آن به هولوکاست ثانی یاد می کنند. نکته قابل توجه در این کشتارها خط دهی و رهبری آمریکا به واسطه فعال حقوق بشری خود یعنی آنگ سان سوچی (برنده جایزه صلح نوبل!) در برمه و تعبیر هیلاری کلینتون از این اقدامات وحشیانه به اصلاحات و همراهی کشور برمه با جامعه جهانی است.

جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه جنگ های نژاد پرستانه
گروه های تکفیری؛ دیگر ارمغان داعیه داران حقوق بشر برای جهان اسلام اند. گروه های تکفیری در سوریه از هیچ گونه خشونت و تجاوزی بر زنان دریغ ندارند. در موصل داعش زنان را غنیمت جنگی خود می داند و هیچ گونه حرمتی برای آنان قائل نیست. آنان تصاویر تجاوز دسته جمعی خود به دختران و زنان شیعه را در فضای مجازی منتشر می کنند تا از بی شرمی خود به عنوان برگ برنده ای در جنگ روانی استفاده کنند.

 


در اغلب جنگ ها از تجاوز و خشونت جنسی علیه زنان به عنوان یک حربه نظامی و استراتژی جنگی برای تحقیر زنان و یا پاکسازی نژادی استفاده شده است. زنان به عنوان حاملان فرهنگ و تولید کنندگان «دشمن» شناسایی می شوند بنا بر این از هدف های اصلی هستند. به تعبیر لیوسیندا مارشال (فعال حقوق زنان ) بدن زنان بخشی از زمین جنگی محسوب می شود که نیروهای متخاصم بر سر آن و یا بر روی آن نبرد می کنند.
 بدن زنان اغلب به عنوان غنایم جنگی به حساب می آید و یا تحت عنوان کلی «خسارت فرعی» جنگ نادیده گرفته می شود. اتفاقی که در بوسنی افتاد و از مجموع شکایات مربوط به پنجاه هزار مورد تجاوز به دادگاه بین المللی تنها به حدود بیست پرونده رسیدگی شد.

 


نگرش اسلام به نحوه برخورد با زنان در اسلام
تمامی این تعابیر و تفاسیر مربوط به جنگ هایی است که  در پس و پیش خود توسط قدرت های نظامی و اقتصادی جهان رهبری می شوند. جنگ حقیقتی اجتناب ناپذیر در تقابل اندیشه ها است و قوانین اسلام در جنگ مدون ترین و بازدارنده ترین نیرو برای جلوگیری از بروز خشونت و شهوت افسار گسیخته انسانی است. از جمله این قوانین منع کشتار غیر نظامیان در جنگ ها است که در صورت کشتار، مسلمین موظف به پرداخت دیه به اولیای دم هستند.
 در سیره پیامبر اکرم(ص) و معصومین علیهما السلام بر رعایت حقوق زنان در جنگ ها بسیار تاکید شده است حضرت اميرالمؤمنين على عليه‌السلام به رعايت اصول انسانى در جنگ تأكيد مى‌فرمود كه از جمله آن، پرهيز از آزار زنان است. جالب آنكه، آن حضرت از پيروان و سربازان خويش مى‌خواهد حتى اگر زنان دشمن به شما دشنام دادند و آبروى شما را ريختند، خويشتن‌دارى نماييد و از آسيب جسمى و روحى به آنان خوددارى نماييد:
با دشمن جنگ را آغاز نكنيد تا آنها شروع كنند؛ زيرا بحمداللّه حجت با شماست، و آغازگر جنگ نبودتان، تا آنكه دشمن به جنگ روى آورد، حجت ديگر بر حقانيت شما خواهد بود. اگر به اذن خدا، شكست خوردند و گريختند، آن كس كه پشت كرده نكشيد، و آن را كه قدرت دفاع ندارد آسيب نرسانيد، و مجروحان را به قتل نرسانيد. زنان را با آزار دادن تحريك نكنيد هر چند آبروى شما را بريزند، يا اميران شما را دشنام دهند.[1]

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تازه های سایت