سهم زنان سوری از آتش جنگ؛ تحلیل السفیر

  • پنج شنبه, 10 مهر 1393

به گزارش پایگاه خبری پویش مادران مسلمان به نقل از شفقنا، دیدگاه جناح های مسلط بر مناطق مختلف سوریه در مورد زن، تلاش برای بازگرداندن وی به زندگی تاریک گذشته، صدور فتواهایی که کرامت و انسانیت زن را در پایین ترین حد ممکن قرار می دهد و او را تبدیل به کالایی بی ارزش برای برآورده کردن غرایز- به زشت ترین صورت ممکن- می کند، با این ادعا که از وی و شرافت و زندگی اش در برابر خطرات مراقبت کند و استناد این فتاوی خاص به دین و شریعت، همه و همه باعث شده است تا وجدان ملت سوریه به درد بیاید. این دیدگاه ها در مورد زن، در عمیق تر شدن شکاف ها بین اقشار مختلف مردم و ایجاد کراهت و نفرت در آنان، نقشی اساسی داشته و چهره ی کریه افراطی های مسلح را بیش از پیش نمایان کرده است.

 

 

در سوریه جنگ زده چه حقوقی از زنان پایمال می شود؟
از خواسته های اساسی مردم سوریه - و به طور کلی تمامی انسانها در هر کشوری- آزادی، کرامت انسانی، عدالت اجتماعی، مساوات و رفع ظلم و ستم نسبت به اقشار مستضعف و به حاشیه رانده شده می باشد. هیچ کس همچون زن، این همه حقوق پایمال شده را یکجا ندارد، چگونه ممکن است آینده ی سوریه را ساخت بدون آنکه نقش زنان را در جامعه، فعال و پررنگ نکرد؟ اگر توسعه بر عنصر انسانی تکیه دارد و هدف آن «انسان» می باشد آیا امکان دارد که رشد و پیشرفت در جامعه ای صورت بگیرد بدون آنکه زن از جایگاه امن و سالم که شایسته ی مقام انسانی اوست برخوردار نباشد؟

 


شرایط زنان، در شعله های جنگ سوریه:
گذشته ی زنان در سوریه از وضعیت دردناک کنونی آنان بهتر است. شرایط کنونی زنان نسبت به گذشته- یعنی پیش از مارس 2011- به مراتب بدتر شده ست چون گروه های افراطی سعی دارند دوباره زن را به شرایط سنتی گذشته بازگرداند، شرایطی که در آن، بیشتر عرف و سنتها- که از شان زن کاسته و حقوقش را پایمال می کنند- حکومت می کردند. این در حالی است که مسئولان ذیربط نیز تلاشی در راستای آگاهی عمومی و رهاسازی زن از وضعیت عقب مانده اش ندارند.
بی شک کسی که در بحران کنونی سوریه بیشترین بار بدبختی را تحمل می کند زن است، وی وارد آتش جنگی شده است که خود، هیچ نقشی در برافروخته کردن آن نداشته است. زنی که حتی قدرت تصمیم گیری در زندگی شخصی خود را ندارد چگونه می تواند در تصمیم سازی های کلان، که به زندگی اجتماعی مربوط می شود مشارکت داشته باشد؟

 


زن سوری در شرایط جنگی کنونی تا به خود آمد شهادت را جزئی لاینفک از زندگی اش دید، شهادتی که سنگینی بار آن، زخمها و تبعاتش را پیوسته به دوش می کشد. آری سهم زن سوری از آتش جنگ، القاب گرانقدری همچون مادر شهید، خواهر شهید، همسر شهید و پرورش دهنده ی فرزندان شهید است. این القاب او را تا پایان عمر به عفت و پاکدامنی پایبند می کند و وی متعهد می شود تا ارزش های شهید را حفظ نماید. جدای از مقام والای شهید  و ارزش شهادت، رنج ها و سختی های یک زن تنها در شرایط بحرانی کشوری جنگ زده همچون سوریه بسیار تامل برانگیز و دردناک است.
همچنین در این آشفته بازار، زن، هدف کشتار- به انواع و انحاء مختلف- می باشد. کوچ اجباری، فقر و تنگدستی، تعرضات و تجاوزات جسمی و روحی، پایمال شدن کرامت و زنانگی وی، شرایط دشواری که او را وارد بازار معاملات ناخواسته و سوء استفاده از وی می کند از دیگر دغدغه هایی است که ذهن زن سوری را به شدت درگیر خود کرده است.

 


هر کس که شرایط زن سوری را در کلیه ی مناطق پاکسازی و آزاد شده پیگیری کرده باشد به خوبی آگاه است که بنا بر توصیف سیاستمدارن و رسانه ها وضعیت زنان وخیم تر شده است. بر کسی پوشیده نیست که فتواها و قوانینی که رجال  دینی در مناطق تحت سیطره ی «داعش» و برخی دیگر از گروه های اسلامی افراط گرا- به ویژه در مورد زنان- صادر می کنند زن را به جایگاهی پایین تر از سطح انسان سوق می دهد و آزادی های او را به شکل کامل سلب می کند. این فتواها نسل جوان را به سمت این فرهنگ هدایت می کند که زن، جایگاهی حقارت بار دارد. چنین قوانینی سرنوشت زن را بدون توجه به کیان انسانی اش به تباهی می کشد و مقامش را به سطح کالایی که خرید و فروش می شود تنزل می دهد.  
در برخی رخدادها- گرچه به صورت فردی- اخباری می شنویم که نشانه های خطرناکی را به همراه دارد. به عنوان مثال اقدام به خودکشی دختر جوانی که پدر و مادرش قصد داشتند وی را جبرا به ازدواج یکی از جهادگران در بیاورند. یا پناه بردن دائمی دختران به خانه- در مناطق تحت تسلط افراط گرایان- برای این که تن به فتاوی اجباری رجال دینی در مورد لباس و رفتار و حتی دخالت در نحوه ی راه رفتن شان ندهند.
در مورد وضعیت زنان در مورد مناطق آزاد شده یا مناطقی که هنوز هم از درگیری های مسلحانه و مهاجرت اجباری دور است نیز باید گفت که زن هم، با انحطاط جامعه همراه شده است و جهل و نا آگاهی وی افزایش یافته است. وضعیت بحران، جنگ، هرج و مرج و ناامنی، و یا هر واژه ی دیگری که از این شرایط مافوق تصور تعبیر کند اشخاص را مجبور کرده است تا به خاطر بحران کشور و ندای وظیفه، غم و اندوه و امید و آرزوهای خود را در سینه انباشته کنند و دم نزنند. رسانه ها نیز هدفمند و غیر هدفمند با به تصویر کشیدن شرایط زنان در مناطق آزاد شده، آن را به عنوان الگویی تهدید آمیز که در انتظار دیگر زنان سوری است معرفی می کنند و موجب نفرت و گریز بیشتر زنان از آن شرایط می شوند. این رسانه ها در مقابل به صورتی مبالغه آمیز نقیض آن را ترویج می کنند بدون آنکه زمینه های فرهنگی، مسئولیتی و آگاهی بخش آن را در نظر بگیرند.

 

برای رشد زنان سوری در آینده چه باید کرد؟
برخی می گویند: سخن گفتن از وضعیت زن و نقش وی در جامعه ای که درگیر جنگ و ویرانی هولناکی است چه فایده ای دارد؟ در جامعه ای که بیماری های وحشتناکی همچون فرقه گرایی، ترور، کشتار های دسته جمعی، رقابت قدرت های سیاسی، نا امنی و فروپاشی نظام اجتماعی، تجاوز به حریم قوانین و آشوب و ... زیر پوشش وهمی «امنیت کامل» همچون قارچی سمی در حال رشد هستند چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟
در پاسخ باید گفت: نباید چشم اندازی برای آینده ی سوریه متصور باشیم؟ آیا وقتی زندگی حق مسلم ملت هاست می توانیم سر بر زمین بگذاریم و بمیریم؟ آینده از ما می خواهد که از همین امروز برنامه ریزی کنیم. هر گونه تاخیری مشکلات را پیچیده تر می نماید و به بحران بدل می کند طوری که درمان، بسیار سخت و پیچیده می شود.
اگر بخواهیم زن در سازندگی و توسعه نقشی اساسی داشته باشد ابتدا باید سهم وی را از سیاست، اقتصاد و اجتماع به آنان بدهیم. در گام نخست باید حقوق اجتماعی زن به وی داده شود؛ حقی که بر پایه ی خودشناسی زن استوار است تا درک درستی از جایگاه خود در جامعه داشته باشد. این، در درجه ی اول مسئولیت اهالی فرهنگ و روشنفکران جامعه و نخبه های فرهنگی و فکری می باشد. در تکانه هایی که امروزه بسیاری از ملت ها و جوامع در معرض آن قرار می گیرند پیشگیری از فروپاشی سریع جامعه بر عهده ی همین نخبه هاست. نخبه هایی که اول تا آخر باید به مردم وابسته باشند. تا جامعه را با روشنگری به آرمانهای خود برسانند و در برابر انحرافات و نقائص محافظت کنند.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تازه های سایت